Ha nem új építésű lakásra esik a választásod, amikor új otthon keresel, számtalan meglepetés érhet, jó esetben ezek a meglepetések pozitív jellegűek. De azért ne legyünk naivak, tulajdonképpen benne van a pakliban, hogy a "bájos, gondosan felújított nagypolgári lakóház" bár valóban bájos, de ha hozzáérünk a falhoz, leomlik az egész, ezzel olyan költségek elé állítva az új tulajdonost, ami pénznyelővé változtatja a projektet... De most nem a pénzről lesz szó.
Nem láttunk még olyan felújítási költségvetést, ahol a megbízók vagy a kivitelezők nem húzták túl a keretet, valamilyen előre nem látható körülmény miatt. A tisztasági festés helyett falak dőlnek, a padló egy rejtett nyílást takar, és ilyenkor történhetnek a már említett meglepetések: igazi kincsekre bukkanhatunk a szigetelés alatt, tapéta mögé rejtve, vagy akár a parketta aljára írva, ahogy azt a nemrég kiderült franciaországi eset is mutatja.
Egy francia alpesi falu kastélyában a padló restaurálása során derült fény olyan történetekre, amelyekről maga a szerző, egy 19. századi ács, Joachim Martin is tudta, hogy úgymond szenzitív adatokról van szó, de mivel nem mondhatta el senkinek, elmondta hát az utókornak, ezzel könnyítve lelkén. 1 éven keresztül, 1881-81 között körmölt szorgalmasan ceruzával, jobb híján az általa lerakott padló hátoldalára. Igazi történelmi csemegéről, korrajzról van szó, a feljegyzésekből kirajzolódik az egykori falusiak nem túl rózsaszín és könnyű élete. Erkölcsileg megkérdőjelezhető tettek, egyházi személyek túlkapásai, testiség, születés és halál.
De nekünk is van ám titkos üzenetünk a múltból! Amikor a szekszárdi Polgármesteri Hivatal nagytermének a parkettáját épp készültek felújítani 2017-ben, és felszedték a régi parkettát, a munkások egy az utókornak szóló üzenetet találtak. Sajnos a levél egy része megsemmisült, de annyit tudunk, hogy 1908-ban keletkezett az írás, amelyet a város akkori vezetője, dr. Szentkirályi Mihály helyeztetett el a parketta alá. Mintegy 110 évvel később pedig Szekszárd jelenlegi polgármestere, Ács Rezső veszi át a stafétát: vajon hány év múlva fogják az utódok megtalálni a 21. század üzenetét? A levél egyébként csupán arról szól, hogy kik, mikor és miért újították fel a padlót, és hogy a felújítást egy tűzeset is hátráltatta.
Úgy látszik, a parketta volt a régi idők egyik alternatív névjegye is, ugyanis tudunk még egy hasonló 100 éves parkettás-történetről: Mahó János 1910-ben mindössze annyit akart tudatni a világgal, hogy ő készítette a hajdani pécsi kesztyűgyári óvoda épületének a padlóját, amelyet 1978-ban újították fel. A tölgyfa parkettát megvette egy egykori dolgozó, hogy beépítse saját házába, ekkor akadt rá a feliratos parkettalécre. A megtaláló évekig kereste a mester családját, míg végül a dédunokájának nyújthatta át a fadarabot, amelynek értékét a hozzá kapcsolódó emberi történet adta: a dédpapa 1864. január 20-án Zágrábban született, aztán Pécsre költözött, a többi meg, ahogy szoktuk mondani, történelem. .
Van számos jelenkori történet is a témában, ami azt bizonyítja, hogy ez az üzengetés nem múló divat, és az ilyen történetek még ma, 2018-ban is képesek érzelmeket kelteni. Egy fiatal amerikai pár, Alex és Jess Monney a frissen vásárolt lakásuk fürdőszobájának felújítása során talált a csempe leverésekor egy érdekes, kissé passzív-agresszív, de azért alapvetően viccesnek szánt üzenetet a múltból: "Helló! Mi vagyunk Shinsekiék! 1995 nyarán újítottuk fel ezt a fürdőszobát. Ha ezt olvasod, ez azt jelenti, hogy ti most újra felújítjátok. De hát mi nem tetszett benne?!" A sztori "nagyot ment" a Twitteren, 1 nap alatt 80.000 like-ot aratva. Természetesen mindenki azon dolgozott, hogy megtalálja az előző tulajdonosokat...
Mind szeretnénk, hogy valamiről emlékezzenek ránk, hogy tudják, itt voltunk, mert ezek mélyen emberi dolgok, nyomot szeretnénk hagyni a világban: ha máshogy nem, hát titkos üzenetet rejtünk a padló alá, mint a francia ács:
„Boldog Halandó. Mikor engem olvasol, én már nem leszek többé. Légy okosabb annál, mint én voltam 15 és 25 éves korom között, amikor csak a szerelemért és az alkoholért éltem, keveset tettem és sokat költöttem. Hegedűs voltam”
Nagyon nem is kellene átszerkeszteni, ha 2018-ban fogalmaznánk meg egy jótanácsot az utókornak...
Források: BBC, Múlt-kor.hu, kadarka.net, barcsihirek.hu, Buzzfeed
Ha ezt a cikket elolvastad, feltételezzük, hogy érdekel a téma, és hogy jó hasznát vennéd egy ingatlanközvetítőnek. A mi dolgunk az, hogy az ingatlan hirdetésével, és az adás-vétellel kapcsolatos terheket levegyük a válladról. Ránk bízhatsz sok olyan feladatot, amivel rengeteg időt és energiát spórolsz meg, így marad időd a többi fontos dologra is.
Ide ( www.drahotaingatlan.hu ) kattintva nézz körül a honlapunkon és a hirdetéseink között, és ha nem találod meg azt, amit keresel, vagy bármilyen kérdésed van, esetleg tanácsra van szükséged, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, találjuk ki együtt, miben tudunk Neked segíteni!
Teljes blogunk valamennyi cikkét IDE kattintva olvashatod. www.drahotaingatlan.blog.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.