Kenderből régen is épült ház, itt az ideje újra foglalkozni ezzel a csodálatos ipari növénnyel
Kender: mi jut eszünkbe róla? Csak nem egy külterületi raktár, aminek gyanúsan magas a villanyszámlája? Itt azonban nem erről van szó, hanem ennek a nagyszerű, sokoldalú növénynek az ipari változatáról, amelyet többek között építkezéshez használnak.
Néhány elkötelezett kenderhívő az utóbbi néhány évben próbálja újra tényezővé tenni hazánkat a világ iparikender- térképén (voltak gyáraink, fonodáink és szövőüzemeink is), ugyanis néhány évtized egyszerűen kimaradt a kender termeléséből és -hasznosításából, így lassan a szakértelemmel együtt az infrastruktúra is kihalt. Történelmi források szerint az ország területén már több ezer évvel ezelőtt is termesztettek kendert, bár abban nem vagyunk biztosak, hogy falazáshoz is használták volna, inkább használati tárgyak készültek kenderrostból.
A kenderbeton, angol nevén hempcrete csak a nevében viseli a beton elnevezést, ugyanis az anyagban mutatóban sem található beton. Leegyszerűsítve, a tégla (potosabban, a zsaluzatba öntött, vagy a felfújással felhordott alapanyag) kenderből, vízből és mészből áll össze. A kender rengeteg előnyös tulajdonsággal rendelkezik, és még a bambuszhoz képest is jobb eredményt tud felmutatni, ami az ökológiai szempontokat illeti. Sűrűn és gyosan nő, a terméshozama többszöröse a fának, és kevesebb kemikáliát, illetve vizet igényel a feldolgozása.
A cement- és építőipar eleve erősen szennyező ágazatok: a cement előállítása felel a széndioxid-kibocsátás kb. 7%-ért - de nem csak ezért kellene a kendernek nagyobb szerepet kapnia az építőiparban. A kender tulajdonságai közé tartozik, hogy kiváló páraáteresztő és -szabályozó képességgel rendelkezik, csakúgy, mint a vályog, amelyet szintén kezd az építőipar újra felfedezni. Hőszigetelőként szintén kiváló a kender, jobb, mint az üveg- és kőzetgyapot. Az ökoépítészet felvirágzásával egyidőben, a kilencvenes években Európában született újjá a kenderbeton, mint építészeti alapanyag, és joggal remélhetjük, hogy - akár állami támogatással - Magyarországon is újra hódítani tud.
A kender feldolgozása során a kórószár rostját hasznosítják szigetelőanyagként, a pozdorját pedig építőanyagként. A technológia hasonló, mint régen: a pozdorját összekeverik vízzel és mésszel, a folyamat eredménye pedig egy lyukacsos szerkezetű, mészkőhöz hasonló anyag lesz. Megközelítőleg másfél hektáron megtermő ipari kender – mintegy 12-13 tonna – szükséges egy 100 négyzetméter alapterületű családi ház felépítéséhez.
A Kék Bolygó riportjában egy kenderbetonból épülő domaszéki ház építését követhetjük nyomon, miközben a szakember az alapanyag tulajdonságait dicséri.
Egyelőre nem az árral próbálnak versenyezni a kenderbetonból kivitelező cégek, hiszen egy ilyen ház bekerülési költsége nagyjából megegyezik egy hagyományos téglaházzal, viszont gyorsabban elkészül, és jobb energetikai tulajdonságai is pluszpontot jelentenek.
És hogy mennyire tartós? Erre elégséges bizonyíték lehet a világ legrégebbi ismert, kenderből épült háza Naganoban, Japánban, ami több, mint 300 éve épült, és ránézésre elég jó karban van, ma már múzeumként szolgál. Nem csak a falazata, hanem a teteje is kenderrostból készült. 
Az talán még kérdés, hogy pontosan melyek lesznek a jövő fenntartható építőanyagai, de abban megegyezhet laikus és szakember, hogy gyerekeink, unokáink házai olyan anyagokból fognak felépülni, amelyek a természettel együttműködő, fenntartható termelésből származnak, és káros anyagokat tekintve semleges kibocsátásúak. Ha az egyik ilyen a kender lesz, akkor jó irányba haladunk.
Forrás: Sokszínű Vidék, csaladihaztervezes.hu, hempitecture, Kenderház Magyarország
Ha ezt a cikket elolvastad, feltételezzük, hogy érdekel a téma, és hogy jó hasznát vennéd egy ingatlanközvetítőnek. A mi dolgunk az, hogy az ingatlan hirdetésével, és az adás-vétellel kapcsolatos terheket levegyük a válladról. Ránk bízhatsz sok olyan feladatot, amivel rengeteg időt és energiát spórolsz meg, így marad időd a többi fontos dologra is.
Ide ( www.drahotaingatlan.hu ) kattintva nézz körül a honlapunkon és a hirdetéseink között, és ha nem találod meg azt, amit keresel, vagy bármilyen kérdésed van, esetleg tanácsra van szükséged, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, találjuk ki együtt, miben tudunk Neked segíteni!
Teljes blogunk valamennyi cikkét IDE kattintva olvashatod. www.drahotaingatlan.blog.hu