Az új év kezdetekor ezúttal ne a fogadkozásoké, hanem a visszatekintésé legyen a főszerep. Rengeteg érdekességet megosztottunk Veletek az év során, amelyek bizony gyakran a Facebook feneketlen algoritmus-kútjába estek. Mi meg most kihalásztuk őket. Nézzük, mik voltak a Drahota Ingatlan Facebook oldalának legnépszerűbb bejegyzései, természetesen az ingatlanhirdetéseket leszámítva...
1. Ha még egyszer fiatal lehetnék...
A kollégium nem csak lakásmegoldás, hanem a közösségépítés egyik nagyon fontos helyszíne: életre szóló barátságok (nem is szólva a későbbi üzleti kapcsolatokról) köttetnek a szép lassan átalakuló kollégiumi terekben. A főiskolai, egyetemi hallgatók lakáslehetőségeiről már korábban írtunk a Drahota Ingatlan blogján, a cikk a linkre kattintással olvasható: https://drahotaingatlan.blog.hu/2018/07/11/hurra_felvettek_az_egyetemre_segitseg_hol_fogok_lakni
A blogban említett magánkollégium akkor még nem nyílt meg, akkor még csak egy tervezett szobát tudtunk mutatni, a Forbes cikke azonban tele van valódi fotókkal a valódi terekről.
https://forbes.hu/uzlet/tuzraktar-kollegium-2018/
Nem a legolcsóbb koleszok közé tartozik az intézmény, "A legolcsóbb szobákért 380 eurót (kb. 125 ezer forintot) kell fizetni havonta 12 hónapos szerződéssel. A legnagyobb és legdrágább, terasszal is rendelkező szobákért 700 eurót (kb. 230 ezer forintot) kell fizetni. A szobák 90 százaléka egyszemélyes, de van néhány nagyjából 30 négyzetméteres apartman is"
2. Rönkház? Gerendaház? Faház?
Az utóbbi évtizedben volt tapasztalható egy rönkház-boom, de még mindig sokan aggódnak az alapanyag, a fa miatt, ezért még mindig csak elvétve látunk ilyen karakteres, rusztikus épületeket, a legtöbbet pedig hétvégi házként használják. Pedig ha ezek a házak megfelelően kezelt alapanyagból készülnek, egyáltalán nem tűzveszélyesebbek, mint téglából épült társaik.
De mi a különbség egyáltalán a rönkház, a gerendaház és a faház között?
"A rönkház kör keresztmetszetű rönkökből, a gerendaház pedig szögletes gerendákból áll. Faháznak számítanak a gerendaház, a rönkház és a könnyűszerkezetes faház is. A korszerű gerendaház megőrzi a fa kiváló tulajdonságait, a hagyományos építési módokat, miközben modern gyártási technológiával készül. A faház építésnek sok évszázados hagyományai vannak a skandináv államokban, Észak-Amerikában, az Alpokban vagy Oroszországban, ahol ma is jó állapotban állnak öreg rönkház épületek."
És mi a helyzet a most már nagyon aktuális kérdéssel, a fűtéssel?
A Homeinfo cikke részletesen tárgyalja a témát: először is, a fa szerkezetű házak hőszigetelő képessége kiváló, a páratartalom is tökéletes, és a légcserélődés is természetes módon biztosított. Klímaberendezést nem nagyon látunk rönkházakban, nyáron ugyanis hűvösebbek, mint a téglaházak. És a jó hír: a fűtés sem különleges kihívás, csak alábbi dolgokat kell szem előtt tartani: A rönkházakban ugyanolyan fűtés kialakítható, mint egy tégla/kő házban, csak a kályha, fűtőtest körül közvetlenül ne legyen éghető anyag. A kémény kiépítésénél megfelelő szigetelőket alkalmazzunk és tartsuk meg a szükséges távolságot a fa szerkezettől, a kályha köré meg ne tegyünk faburkolatot és éghető válaszfalat.
3. Az ezerarcú bambusz
A természet jókedvében teremtette a bambuszt: ehető, esztétikus, és még házat is építhetünk belőle. A bambusz rendkívül sokoldalú növény, vannak elfogyasztható részei, de teherbírása miatt akár több emeletes épület is felhúzható a felhasználásával.
A növény a fűfélék közé tartozik, mégis fának nevezik, ami nem csoda, hiszen akár 20 méteresre is megnőhetnek. Gyors növekedése miatt egyre nagyobb szerepet kap a fenntartható építészetben is.
Ázsiában már évszázadok óta használják nem csak berendezési tárgyak alapanyagaként, hanem építőanyagként is a bambuszt, de a növényi kártevők pusztítását csak régen még nem tudták megakadályozni. Ma már olyan anyaggal kezelik a növényt, ami védi a termeszek ellen.
Egyre nagyobb, és összetettebb épületeket sikerül már megvalósítani bambusz vázra építve, ami előrevetíti még szélesebb körű felhasználását: arra számíthatunk, hogy a bambusz a környezettudatos építészetben egyre jelentősebb szerepet fog betölteni.
4. Kis házak, konténerházak, mobilházak, guruló házak...
Mi a különbség közöttük, és mit kell tudnom, ha ilyet szeretnék? Már mi is írtunk a Drahota Ingatlan blogján (pl itt: https://bit.ly/2NIY4sr) és több ízben itt a Facebook oldalunkon is erről a tengerentúlról induló, de hazánkban is egyre több lelkes követőre találó trendről.
Nem minden trend indul ki gazdaságossági megfontolásokból, de mivel a lakhatás mindig is pénzkérdés volt, biztosak lehetünk benne, hogy ezúttal sem csupán romantikus elképzelés az, ha az ember egy egészen kis házikóra vágyik.
De hagyjuk a romantikát, ilyen kérdések merülnek fel, ha kicsiben gondolkodunk: Ingóságnak vagy ingatlannak minősül-e a házikó? Kell-e építési engedély a telepítéséhez, kiadható-e rá használatbavételi engedély, felvehetünk-e rá hitelt vagy akár CSOK-ot, illetve a telepítéséhez vásárolt telek után kell-e illetéket fizetnünk?
A linken konkrétumokat olvashatsz az itthoni szabályozásról (spoiler: Önkormányzata válogatja, hogy működik a dolog...)
Még folytatjuk...
Ha ezt a cikket elolvastad, feltételezzük, hogy érdekel a téma, és hogy jó hasznát vennéd egy ingatlanközvetítőnek. A mi dolgunk az, hogy az ingatlan hirdetésével, és az adás-vétellel kapcsolatos terheket levegyük a válladról. Ránk bízhatsz sok olyan feladatot, amivel rengeteg időt és energiát spórolsz meg, így marad időd a többi fontos dologra is.
Ide ( www.drahotaingatlan.hu ) kattintva nézz körül a honlapunkon és a hirdetéseink között, és ha nem találod meg azt, amit keresel, vagy bármilyen kérdésed van, esetleg tanácsra van szükséged, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, találjuk ki együtt, miben tudunk Neked segíteni!
Teljes blogunk valamennyi cikkét IDE kattintva olvashatod. www.drahotaingatlan.blog.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.