Az Exploring Alternatives egy fiatal párból álló stábja alternatív életstílust képviselő emberekről készít videókat, és saját YouTube csatonájukon mutatja be döntéseiket, gondolataikat, a mindennapostól, átlagtól eltérő lakóingatlanjukat. Ezúttal a passzív házakról kérdezték a szakértőt, egy kanadai passzívház-építő cég workshopjának vezetőjét az ilyen ingatlanok fő jellemzőiről.
A passzívházak megfelelnek a legszigorúbb energetikai szabványoknak. Egyszerűen fogalmazva, a passzívház olyan épület, amelynek működtetéséhez csak annyi külső energiát kell felhasználnunk, amennyi a cserélt levegő fűtéséhez vagy hűtéséhez szükséges.
Az angol nyelvű videóban a szakember elmagyarázza az 5 "zöld" építési elvet, illetve feltételt, és azt állítja, hogy egy passzív ház építésének a költsége nem sokkal magasabb (3-12%), mint egy hagyományos házé. Az 5 kitétel, amelynek meg kell felelni, ha passzívházat építünk:
1. A váz tökéletes szigetelése
2. Megfelelő légtömörség biztosítása
3. Hőhidak elkerülésének megfelelő szigetelés
4. Hővisszanyerős szellőztetés
5. 3 rétegű üvegezésű, maximálisan hőszigetelő nyílászárók
Ahhoz tehát, hogy egy építmény megfeleljen a passzívház minősítésnek, alapvetően szükség van a szokásosnál több hőszigetelésre, ezeket mutatják be a videóban részletesen. Amiben a demoház biztosan eltér az itthoni standardoktól, az a teherhordó szerkezet anyaga (A videó egy faszerkezetű passzív házat mutat be), a többi "hozzávaló" mind ismerős lehet. Nézzük kicsit részletesebben:
A fő célunk, hogy a ház fűtési energiaszükséglete legalább 90%-kal csökkenjen a hagyományos építési módhoz képest, és hogy egészséges környezetben éljünk az otthonunkban. Nyilvánvaló, hogy hol kell magasabb befektetéssel számolnunk: a masszívabb hőszigetelés és a prémium nyílászárók drágábbak. De nem szabad figyelmen kívül hagyni napjaink legnagyobb környezeti kihívását, a klímaváltozást. Magánemberként a passzív építési technikák alkalmazása lehet az egyik kézenfekvő megoldás arra, hogy a legkevésbé terheljük környezetünket.
1. A ház vázának szigetelése: minden részlet szigetelése nagyon fontos, a falaké, a tetőé, az ajtóké és az ablakoké egyaránt. Ennél a technikánál a falak 5 rétegűek, fa- és cellulóz rétegekből állnak, és a hagyományoshoz képest elég vastagok. A szakértő igyekszik eloszlatni két tévhitet a passzív házakkal kapcsolatban: az emberek egyik félelme, hogy olyan jól a szigetelés, hogy végül egy nejlonzacskóban fognak élni, a másik, hogy nem lehet kinyitni az ablakokat. Utóbbi cáfolataként elmondja, hogy ki lehet nyitni az ablakokat, de nem KELL, illetve a fűtési periódus alatt nem ajánlott, hiszen akkor működik megfelelően a ventiláció, ha nem nyitogatunk. A nejlonzacskó képét pedig próbáljuk felváltani képzeletben a lélegző gore-tex anyag képével, máris másképp fest a dolog. Egy passzív házban maximum egy olyan teljesítményű kiegészítő fűtésre van szükség (per fő), mint egy hajszárító.
2. Megfelelő légtömörség: A passzívház elvárt légtömörsége ötször jobb, mint a hagyományos házé, tehát a cél a hőenergia elvesztésének, a túlzott felmelegedésnek, és a szennyező anyagok bejutásának megakadályozása. A laborban levegő- és füstbefújó berendezésekkel tesztelik a szigetelés sikerességét, de ezt az épülő háznál is végre lehet hajtani.
3. Hőhidak kiiktatása: A hőhidak az épületkárosodás mellett jelentős hőveszteséget is okozhatnak. Legideálisabb, mikor a hőszigetelés megszakítás nélkül, anyagfolytonosan körbeveszi az épületet. A légtömör szalagok felragasztása is a hőhidak elkerülésére és a hőveszteség csökkentésére szolgál.
4. Hővisszanyerős szellőztetés: ahogy már írtuk, az ablakokat ki lehet nyitni, de figyelni kell rá, mikor tesszük ezt, mert a szellőztető rendszer egy adott szabályozás alapján működik. A ventilátorok energiaigénye igen alacsony.
5. 3 rétegű üvegezésű, maximálisan hőszigetelő nyílászárók: rengeteg követelménynek kell megfelelnie egy ilyen minőségű nyílászárónak, lényegében minden olyan funkciót ellát, amit egy fal: vízzáró és vízlepergető, de lég- és párazáró réteg is egyben, nem utolsósorban pedig hőszigetelő is. Az üveg pedig az egyetlen olyan felület, ami ezeken a feladatokon kívül a hő növelésében is szerepet játszik. Fontos még, hogy megfelelő méretű ablakokat tervezzünk és ezek délre nézzenek.
A passzívház az egyik lehetséges megvalósítási módja a fenntarthatósági elveknek megfelelő, alacsony energiaigényű házaknak. A videóban bemutatott, edukációs célú tesztlabor pedig sokat segíthet az építkezésre készülőknek abban, hogy megértsék az elveket, és felelősen dönthessenek a saját házuk építése során felhasznált technológiákról és anyagokról.
Forrás: Exploring Alternatives a YouTube-on, Zeroenergybuildings.com, Wikipedia, fenntarthato.hu
Ha ezt a cikket elolvastad, feltételezzük, hogy érdekel a téma, és hogy jó hasznát vennéd egy ingatlanközvetítőnek. A mi dolgunk az, hogy az ingatlan hirdetésével, és az adás-vétellel kapcsolatos terheket levegyük a válladról. Ránk bízhatsz sok olyan feladatot, amivel rengeteg időt és energiát spórolsz meg, így marad időd a többi fontos dologra is.
Ide ( www.drahotaingatlan.hu ) kattintva nézz körül a honlapunkon és a hirdetéseink között, és ha nem találod meg azt, amit keresel, vagy bármilyen kérdésed van, esetleg tanácsra van szükséged, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, találjuk ki együtt, miben tudunk Neked segíteni!
Teljes blogunk valamennyi cikkét IDE kattintva olvashatod. www.drahotaingatlan.blog.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
TakacsLajos1 · http://kozpontiszelloztetes.hu 2018.11.13. 21:39:05
Remélem ez a közeljövőben változni fog.