Milyen lesz a jövő városa? Nem lesz: már van
Ne a moziba menjünk, ha a jövő városára vagyunk kíváncsiak: elég, ha megnézzük, hogy működik ma Isztambul, Portland, vagy Szingapúr

Ma a Földön az emberiség mintegy 50%-a városi környezetben lakik, és előreláthatólag a trend folytatódik. 2045-re a városi lakosság száma másfélszeresére növekszik, 6 milliárdra. Vagyis mintegy 25 év alatt kétmilliárddal fog növekedni a városlakók száma. Mivel a GDP 80%-a a városokhoz köthető, az urbanizáció nagyban hozzájárulhat a fenntartható növekedés megvalósításához, de csak akkor, ha olyan elvek mentén történik, amelyek lehetővé teszik a produktivitás fejlődését, teret engednek az innovációnak, és minden új, előrevivő ötletnek.

1_ne2wmy6lnpcnemuciyoyvq.jpeg

Az urbanizáció sebes száguldása rengeteg megoldandó kérdést vet fel: megfizethető lakóhelyekre, jól kiépített közlekedési rendszerre, és elegendő munkahelyre van szükség. Utóbbi főleg az alacsonyabb életszínvonalon élő városlakók miatt fontos, hiszen világszerte mintegy 1 milliárdan élnek város közeli, ad-hoc módon kialakult településeken a városokhoz kapcsolódó lehetőségek miatt.

wjhhu_9c.jpg

A városok szerepe a klímaváltozás elleni küzdelem hatékonyságának javításában is jelentős lehet, hiszen a világ energiafogyasztásának 2/3-a a városokhoz kapcsolódik. A városi fejlődéssel együtt jár a természeti katasztrófákkal szembeni kitettség is: Közel fél milliárdnyi városlakó óceán vagy tenger partján él, amely pusztító viharok és jelentős vízszint növekedés esetén nagy veszélyt jelent.

A világ populációjának fele nem éppen Manhattan-szerű városokban él. 

Egy város sokféleképpen fejlődhet: néhány, már régóta létező város tovább növekedik, ezeknél a fő cél, hogy az optimális működés továbbfejlesztésére fókuszáljanak a városvezetők. De nem lehetetlen megtervezni, és a semmiből felépíteni egy új, jól működő várost. 

1_ts4abq4vcv1-zhve0nqpca.jpeg

Milyen szempontok vezéreljék tehát ezt a vállalkozást, mely kérdésekre kell választ találnunk a városfejlesztés során?

  • Milyen működésre optimalizáljuk a várost?
  • Hogy tudjuk majd mérni az eredményes működést? 
  • Milyen értékek mentén fejlesszük a városi kultúrát? 
  • Hogy tudja a város elősegíteni azt, hogy a lakói a legjobbat hozhassák ki magukból? 
  • Hogyan érjük el azt, hogy minél többféle ember éljen és dolgozzon a városban?
  • Hogyan tudják elérni a lakók, hogy a mindenkori kormány figyelembe vegye az érdekeiket?
  • Hogyan tudjuk megvalósítani a folyamatos fejődést, és megőrizni a változások iránti nyitottságot?

Vannak ennél konkrétabb kihívások is:

  • Milyen módon lehetne minél megfizethetőbbé tenni a lakhatást? 
  • Hogyan alakítsuk otthoni és közös tereinket úgy, hogy mindenki számára élhető legyen?
  • Milyen irányba változzon a közlekedési eszközök szerepe? Létezzen egyáltalán a jövőben ember kormányozta autó? 
  • Létre lehet-e hozni olyan városi kódexet, szabályrendszert, amelyet mindenki megért, hajlandó és képes betrartani? 
  • Milyen hatással lesz az új város kialakítása a környező településekre?

Milyen lesz tehát a jövő városa? Nem kell ehhez sci-fit nézni a moziban: utazzunk például Isztambulba, Songdoba, vagy Szingapúrba. Ezekben a megapoliszokban tetten érhető az individuális igényeknek megfelelő, mégis nagyszerű megoldásokkal operáló, progresszív városok szelleme.

A TED-en számos, fenntartható városi fejlődésről szóló beszédet találunk, az egyik ilyen a gyalogos városokról szól. Portlandet hozza fel pozitív példaként arra, hogy jó döntések sorozata mennyire élhetővé tesz egy nagyvárost, és hogy a legzöldebben akkor járunk el, ha békén hagyjuk a természetet (az elővárosok elterjedésére céloz), és minél többen költözünk be egy fenntartható, környezetkímélő, gyalogos és kerékpáros közlekedésre optimalizált városba. A videóhoz magyar felirat is elérhető. A Medium cikke további négyet ajánl még a figyelmünkbe.

 

Nem is a városok jövője a kérdés tehát, hanem az emberiségé, a városokban. A megoldást nem a "kivonulás" jelenti, legalábbis nem a nagy tömegek számára. A fenntartható városi fejlődés nem utópia, hanem valóság és szükségszerűség is egyben. Ha ezt nem látjuk be, egyénként és társadalmi szinten, városaink nem az együttműködés technikailag fejlett, komfortos terei lesznek, hanem élhetetlen, túlzsúfolt betonrengetegek.

Forrás: Medium

Ha ezt a cikket elolvastad, feltételezzük, hogy érdekel a téma, és hogy jó hasznát vennéd egy ingatlanközvetítőnek. A mi dolgunk az, hogy az ingatlan hirdetésével, és az adás-vétellel kapcsolatos terheket levegyük a válladról. Ránk bízhatsz sok olyan feladatot, amivel rengeteg időt és energiát spórolsz meg, így marad időd a többi fontos dologra is.

Ide ( www.drahotaingatlan.hu ) kattintva nézz körül a honlapunkon és a hirdetéseink között, és ha nem találod meg azt, amit keresel, vagy bármilyen kérdésed van, esetleg tanácsra van szükséged, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, találjuk ki együtt, miben tudunk Neked segíteni!

Teljes blogunk valamennyi cikkét IDE kattintva olvashatod.  www.drahotaingatlan.blog.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://drahotaingatlan.blog.hu/api/trackback/id/tr3314303601

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Elérhetőségeink:

Tel.: +36 707 707 804

Drahota Ingatlan - az Ön támogató partnere ingatlanügyben! A Drahota Ingatlan küldetése, hogy mindenkinek megtalálja a lehetőségekhez képest legtökéletesebb ingatlant. Hiszünk abban, hogy a klasszikus, nyomulós ingatlanügynökök ideje lejárt, ezért törekszünk arra, hogy ügyfeleink jól érezzék magukat a közös munka során.

Facebook oldaldoboz

Címkék

2017 (1) 3D építészet (1) 3D nyomtatás (1) Airbnb (1) albérlet (3) Alexa (1) állami támogatás (1) Amazon (1) apartment in a box (1) átalakítás (1) automatizáció (1) a jövő ingatlanjai (1) A jövő otthona (1) a jövő városa (1) A jövő városa (1) A Magnólia-sztori (1) befektetni (1) béna ingatlanhirdetések (1) Best of Facebook (5) biodiverzitás (1) Budaörs (1) Chip és Joanna Gaines (1) Construma 2018 (1) contour crafting (1) CSOK (1) Dánia (1) design (1) digitális nomád (1) Duna (1) Dwell (1) életmód (1) energetika (2) energiatakarékos építés (1) építészet (3) Építészeti Biennálé 2018 (1) építőipar (2) ergonómia (1) Facebook posztok 2018 (5) felmérés (1) felújítás (1) fenntartható építészet (3) fenntartható építkezés (1) fenntartható fejlődés (1) garzon (2) guruló otthon (1) gyerek (1) ház (4) házfelújítás (1) házfelújító show (1) házkiadás (1) HelloWood (1) hempcrete (1) HGTV (1) hirdetés (1) Hollandia (1) home office (1) home staging (2) hőszigetelés (1) Hugh Fearnley-Whittingstall (1) Hungexpo (1) hygge (1) IKEA (1) ingatlan (6) ingatlanfejlesztés (1) ingatlanpiac (2) ingatlantrend (2) ingatlan eladás (1) ingatlan felkészítése eladásra (1) installáció (1) intelligens otthon (2) irodaház (1) irodai környezet (1) karácsony (1) karácsonyfa (1) Karácsonyi mese (1) kartonház (1) kenderbeton (1) kenderbeton ház (1) készház (1) kiállítás (1) Kína (1) kollégium (1) konyha (2) korszerűsítés (1) kreatív otthon (1) kutyabarát munkahely (1) lakás (6) lakásdekor (1) lakásfelújítás (1) lakáskiadás (1) lakáskiegészítők (1) lakóautó (1) lakóhajó (1) legális albérletbe adás (1) mikro-apartman (1) minigarzon (1) moduláris építkezés (1) nano-stúdió (1) nevetés (1) ökoépítészet (1) okos otthon (1) Ori Systems (1) otthon (3) otthondesign (1) otthoni iroda (1) otthon melege program (1) pályázat (1) passzívház (1) pénznyelő (1) robotbútor (1) sharing economy (2) Siri (1) smart home (2) sötétkék (1) szavazás (1) szerződés (1) Szezonalitás (1) színek (1) támogatás (1) társasház (1) tetőkert (1) tiny house (1) Tisza (1) trend (1) újragondolt ingatlanok (1) újrahasznosítás (1) ünnep (1) urbanizáció (2) úszóházak (1) vanlife (1) városfejlesztés (2) városi garzon (1) Velence (1) Vidámság (1) WELL building (1) Wikkelhouse (1) zöldtető (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása