Ugye megvan, amikor a gyerekeknek kartondobozból építünk "házat", aztán ők meg kipingálják, lovagvárat és versenyautót festenek rá...? Nos, ez is olyasmi, legalábbis az alapanyag ugyanaz, de ezt egy holland színházi díszletépítő csapat készíti felnőtteknek, és onnan is látszik, hogy nem játék, hogy minimum 30.000 Euro az ára. Mármint a 3 modulból álló alapmodellnek, plusz szállítás és "beüzemelés".
Mint olyan sok innovatív ötlet, ez is hollandoktól származik. Házat rengeteg anyagból lehet építeni, de azért arra a legvadabb álmainkban sem gondolnánk, hogy kartonból is készülhet egy teljesértékű lakóépítmény szerkezete. Nem jó nyomon jár, akinek a Trabant papundekli karosszériája ugrik be, elég csak ránézni erre kívül-belül lenyűgöző dizájnelemekkel ellátott kis meselakra, látszik rajta, hogy gondos kezek munkáját dicséri a tervezés és kivitelezés. Egy magyar ember pedig ne csodálkozzon kartonszerkezetű házakon: ha nem tudjuk, milyen tulajdonságai vannak egy adott anyagnak, a vályogból történő építkezés is meglepő választás lehet.
Wikkelhouse from Wikkelhouse on Vimeo.
Árulkodó nevű cég készíti a házikókat: Fiction Factory a nevük, és Amsterdamban van a műhelyük. Furcsa módon pont az "outside the box" gondolkodásmódjuk vezetett egy dobozszerű épület megtervezéséhez. Kartonból már régóta készítenek berendezési ágyakat is, de házat még senki nem tudott belőle építeni. Ennek is elég trükkös az szerkezete, összeállítása:
A holland cég által létrehozott struktúra alapja az erős szerkezetű kartonszalag, amelyet egy ház formájú sablonra tekernek 24 rétegben, innen az elnevezés, a Wikkelhouse, ami olyasmit jelent, hogy becsomagolt ház. Minden egység alapja ugyanaz,de sokféleképpen alakíthatók az elemek a funkcióknak megfelelően, és a különböző rétegek egymáshoz kapcsolhatók. Ha a kész házikó megérkezik a rendeltetési helyére, csupán 1 napba kerül összeállítani az egész szerkezetet. Mivel az egységek egyenként csupán 500 kilót nyomnak, nem szükséges betonalapot készíteni hozzá. Az összeállítást vízhatlan réteg felvitelével fejezik be, illetve egy fapaneles külső borítást is kap a ház. Oep Schilling, a Fiction Factory vezetője úgy gondolja, 3 egység elég is lehet egy apró, de teljes funkciójú "tiny house"-hoz, vagyis házikóhoz, de nem ritka a 4-6 egységből álló szerkezetekre szóló megrendelés sem.
Még ha lenne is igény rá, akkor sem valószínű, hogy hazánkban a közeljövőben találkoznánk kartonból épült készházakkal, már csak azon oknál fogva sem, hogy egyelőre csak néhány országban forgalmazzák a "csomagolópapíros" házakat: Hollandiában, Belgiumban, Luxemburgban, Németországban, Franciaországban, Angliában és a skandináv országokban, no meg amiatt, hogy csak évi 20 darab készül el belőlük. De tegyük a szívünkre a kezünket: bármilyen furcsa is elsőre a kartonpapírból készült ház gondolata, a kivitelezést és berendezést elnézve nem csak a gyerekek élveznék a furcsa alakú kis építményt magával ragadó atmoszférája, különlegessége, játékossága miatt.
Akit egy kicsit részletesebben is érdekel a techológia, ajánljuk az alternatív lakóhelyeket és életstílusokat bemutató YouTube csatorna riport-dokumentumfilmjét a Wikkelhouse főhadiszállásáról:
Forrás: Wikkelhouse, Designboom
Ha ezt a cikket elolvastad, feltételezzük, hogy érdekel a téma, és hogy jó hasznát vennéd egy ingatlanközvetítőnek. A mi dolgunk az, hogy az ingatlan hirdetésével, és az adás-vétellel kapcsolatos terheket levegyük a válladról. Ránk bízhatsz sok olyan feladatot, amivel rengeteg időt és energiát spórolsz meg, így marad időd a többi fontos dologra is.
Ide ( www.drahotaingatlan.hu ) kattintva nézz körül a honlapunkon és a hirdetéseink között, és ha nem találod meg azt, amit keresel, vagy bármilyen kérdésed van, esetleg tanácsra van szükséged, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, találjuk ki együtt, miben tudunk Neked segíteni!
Teljes blogunk valamennyi cikkét IDE kattintva olvashatod. www.drahotaingatlan.blog.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.