A 3D technológia mára lehetővé tette, hogy alkalmazásával ne csak kisebb használati tárgyakat, hanem akár egész házakat, sőt lakónegyedeket is létrehozzanak. Az ötlet több, mint 20 éve vetődött fel először, és a technológia fejlődésével ma már egyre komplettebb és olcsóbb projektek valósíthatók meg pár nap alatt egy óriási nyomtató segítségével.
A Contour Crafting technológia kifejlesztése Behrokh Khoshnevis, iráni születésű mérnök-tudós nevéhez kötődik, aki 1995 óta foglalkozik 3D nyomtatással - nagyban. Kísérleteinél először kerámia alapanyagot használt, amelyet egy robot rétegezett egymásra, majd ezt cementhez hasonló anyaggal helyettesítette. Kutatásait a NASA 2014-ben kitüntetéssel jutalmazta. Az eljárás világszerte nagy érdeklődést keltette, főleg Kína és Dubai látott nagy fantáziát a dologban.
2014-ben kezdték a találmányt a valóságban is alkalmazni, először a Loughborough University kezdett építésbe egy svéd építési céggel, a Skankskaval. Egyik sikeres projektjük egy londoni irodaház tetőkonstrukciójának a megvalósítása volt.
A következő mérföldkő 2016-ban egy 250 négyzetméteres dubai irodaépület nyomtatással történő felépítése volt, amely mindössze 17 napot vett igénybe. Az épületet több darabban nyomtatták, és a helyszínen állították össze. Az irodaépület avatási ünnepségén az a merész terv hangzott el, hogy 2030-ig Az Egyesült Arab Emirátusok épületeinek 25%-át 3D nyomatási technológia alkalmazásával kell felépíteni. Az új eljárás csökkenti a keletkező hulladék mennyiségét, az építésre fordítandó időt és a munkaerőigényt, ezért úgy néz ki, világszerte nagy karriert fog befutni.
Szintén 2016-os fejlemény, hogy kiderült, nem csak épületek nyomtatására lehet használni a technológiát: A spanyol ACCIONA vállalat Madrid elővárosában, Alcobendasban egy 12m hosszú és 1,75m szélességű hidat épített fel. A következő nagyobb eredményt az orosz Apis Corp cég tudta felmutatni, amely Moszkva közelében egy nap alatt felhúzott egy 38 négyzetméteres házat. Az épületet egyetlen, az konstrukció közepére helyezett mobil robot építette fel.
Logikus, hogy Kínát milyen motivációk vezetik a 3D nyomtatású épületek irányába: a nagyvárosokban már alig akad megfelelő lakóhely. Nem ritka, hogy ezekben a megapoliszokban 10 millió ember él. A technológiát már 2015-ben kipróbálták, akkor egy 1100 négyzetméteres villát "nyomtattak ki", amelyet előre láthatólag még több fog követni.
A 3D gyártás előtt most a sorozatgyártás optimális megvalósításának feladata áll, illetve a több szintes épületek felépítéséhez kapcsolódó technológia tökéletesítése is megoldásra vár.
Természetesen a 3D nyomtatási technológia építőipari felhasználása is több párhuzamos szálon fejlődik, és a bevetési területek, motivációk is eltérőek a világ különböző tájain. Az amerikai ICON építőipari vállalat az NGO New Storyval együttműködve a fejlődő országok lakhatási problémáit igyekszik orvosolni a 3D nyomtatású házakkal. A prototípus 1 nap alatt építhető fel, és az ára 4000 USD. Az ő nyomtatójuk a beszédes Vulcan névre hallgat, és nagy reményeket fűznek a működéséhez.
A bemutatóházat a texasi Austinban készítették el, 60 négyzetméterében egy kis nappali, egy hálószoba, egy fürdőszoba és egy terasz fért el.
Egy ilyen épület olyan területeken, mint a Dél-Amerikai El Salvador szegénynegyedei, óriási életminőség-javulást jelentenének a bádogviskókban lakók millióinak. Egyelőre nem túl világmegváltóak a tervek, 1 éven belül 100 épület felépítését ígérik a cégek.
A projektház is egyelőre további finomításokat igényel, tesztelni kell a felhasználhatóságot és csökkenteni az építési költségeket, ugyanis a prototípus 10.000 dollárba került, ezt kell lefaragni 4.000 dollárra.
A cég vezetői egyébként nem kívánják az értékesítést kizárólag a fejlődő országokra korlátozni, hiszen ha a tesztidőszak pozitív eredménnyel zárul, semmi akadálya, hogy az egész USA-ra kiterjesszék a tevékenységüket.
Akinek a 3D nyomtatott házakkal szemben esztétikai fenntartásai lennének, azoknak Massimiliano Locatelli, híres olasz építész ad megnyugtató választ: A milánói Design Héten nemrég bemutatott nyomtatott házát olasz eleganciával tervezte és rendezte be.
Nem volt egyszerű dolga, hogy az épület megfeleljen az 5 legfontosabb szempontnak: a kreativitásnak, fenntarthatóságnak, rugalmasságnak, megfizethetőségnek, és gyorsaságnak.
Locatelli egyelőre ugyanannak a dilemmának a megoldásán dolgozik, mint az amerikai kollégák: a nyomtatott ház négyzetmétere egyelőre 1.000 Euro, ezt a költséget kellene 300-ra csökkenteni ahhoz, hogy a megfizethetőség és fenntarthatóság feltétele is megvalósuljon, és a ház ne csak látványos kiállítási tárgyként, hanem valós lakhatási alternatívaként funkcionálhasson.
Forrás: A Grundbuchblog, a Treehugger,és a The Verge cikke alapján.
Ha ezt a cikket elolvastad, feltételezhető, hogy érdekel a téma, és hogy jó hasznát vennéd egy ingatlanközvetítőnek. A mi dolgunk az, hogy az ingatlan hirdetésével, és az adás-vétellel kapcsolatos terheket levegyük a válladról. Ránk bízhatsz sok olyan feladatot, amivel rengeteg időt és energiát spórolsz meg, így marad időd a többi fontos dologra is.
Ide ( www.drahotaingatlan.hu ) kattintva nézz körül a honlapunkon és a hirdetéseink között, és ha nem találod meg azt, amit keresel, vagy bármilyen kérdésed van, esetleg tanácsra van szükséged, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, találjuk ki együtt, miben tudunk Neked segíteni!
Teljes blogunk valamennyi cikkét IDE kattintva olvashatod. www.drahotaingatlan.blog.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.